IndeksFAQSzukajUżytkownicyGrupyRejestracjaZaloguj

Share | 
 

 Sugestia dotycząca postów

Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Go down 
AutorWiadomość


avatar
Fairy Tail


Liczba postów : 344
Dołączył/a : 30/03/2015

PisanieTemat: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 17:14

Jako, że nie mówiłem o tym wcześniej bo zbierałem jako MG bazę do tej wypowiedzi to chciałem poruszyć pewien temat. Otóż zacznijmy od tego jaki jest podstawowy cel PBF. Jest nim pisanie postów i zapewnienie nam rozrywki. Wszystko pięknie ładnie, tylko pojawia się jeden feler kiedy gramy z kimś albo ktoś czyta nasze posty. Otóż idziemy na łatwiznę i bardzo rzadko opisujemy jak castujemy spella i jak będzie on wyglądał. Nie opisujemy rzeczy, które są widoczne gołym okiem przez co wprawiamy drugą osobę w zastanowienie. Przykładem mogą być magowie Take Over, Podmiany czy GD i im podobnych. Ogólnie rzecz biorąc wszystko co może zmienić formę albo powinno być widoczne. Gracze bardzo rzadko piszą, rzeczy typu... "posyłam karmazynowe cięcie długości takiej i takiej w stronę przeciwnika", a piszą "Używam Karmazynowej Zasłony" i przeciwnik ma się domyślić jak to coś wygląda, kiedy powinien widzieć, że coś w niego leci. Tak samo jest z Take Overami. Kiedy zmieniają się rzadko kto wstawia jakiś obrazek albo opis swojego wyglądu w post.
Z perspektywy gracza biorącego udział w sesji oraz osoby czytającej jest to bardzo uciążliwe. Nie trzeba pisać dokładnie efektów, a jak coś powinno wyglądać. Np. że ktoś szybciej się rusza, pali się albo cokolwiek innego. Po prostu trzeba w poście zaznaczyć, że coś się dzieje w końcu jak mamy się bronić przed hidden moves?
Na to mam dwie propozycje. Otóż sam wygląd Take Overa za dużo nie da, tak samo wygląd zbroi czy gwiezdnego ducha. W KM można opisy wizualne po prostu odtajnić, by w razie czego osoba pisząca z kimś mogła zerknąć jak ktoś wygląda jeśli tamten zapomni wstawić odpisu albo po prostu egzekwować by takie rzeczy były umieszczane w poście.
To nie jest żaden bunt, by zlikwidować hide, a po prostu apel do graczy by myśleli także o innych. Sam się czasami zastanawiam jak wygląda mój partner na misji w trakcie take overu, bo jakoś moja postać może na to zareagować. Jakimś komentarzem, myślami, zdziwieniem etc. Podkreślam dla nadgorliwców: tu nie chodzi o odtajnienie KM tylko pisanie tego co podczas używaniu czaru jest WIDOCZNE. Widać, że ktoś się staje duży gruby i brzydki na Hulk Soul albo że ciska płomienną kulą.


Ostatnio zmieniony przez Norie dnia 11.05.16 17:25, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t645-azure-maiden-skonczone?nid=2#53


avatar
Blue Pegasus


Tytuł : Portret Blue Pegasus
Liczba postów : 364
Dołączył/a : 10/03/2015
Wiek : 22

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 17:25

Albo można być inteligentnym i jeśli ci coś takiego przeszkadza to poprosić osobę, z którą się pisze by rzuciła obrazkiem i/lub opisem wyglądu w poście? Niezależnie czy to atak czy podmiana, zawsze można o coś takiego poprosić, jeśli dzięki temu wyjdzie lepszy post.
Serio, nikt się o to nie będzie czepiał, a nie będzie trzeba robić takich tematów i proponować zmian w systemie z powodu każdej głupoty.

PROBLEM SOLVED!


Ostatnio zmieniony przez Tora dnia 11.05.16 19:26, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
Fairy Tail


Liczba postów : 344
Dołączył/a : 30/03/2015

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 17:31

Umiesz czytać prawda? Ten temat jest prośbą do ogółu żeby takie rzeczy umieszczano w postach. Co jeśli osoba się nie zgodzi? Jako postać masz prawo to wiedzieć, bo przecież powinien kolega widzieć że staje się duży, gruby i brzydki po przemianie. Jeśli takiego info nie ma, to jest to hidden move po prostu, na które tak płakałeś swego czasu. Rzeczy niewidoczne nie muszą być opisywane, ale te które są wizualnie widoczne w jakiś sposób albo wyczuwalne powinny być opisywane. Np. jesteś duży gruby i brzydki przy czym się pocisz ze względu na masę to jeszcze śmierdzisz jak spocona armia i taki opis już nieco daje przeciętnemu graczowi bo może jakoś to skomentować.
Na temat zmian w systemie z powodu każdej głupoty delikatnie się uśmiechnąłem, bo pewna ustawa była dosyć podobnie skonstruowana ale mniejsza.
Problem nie jest solved, bo pozostaje przypadek co jeśli osoba się nie zgodzi z czystej przekory? W postach takie rzeczy powinny być umieszczane, bo gracz musi na coś jakoś zareagować i tyle. Pół biedy gdyby hide nie było i można było sobie podejrzeć jak ktoś wygląda albo jak wygląda wizualnie jakiś czar, ale tu ten problem jest. Są osoby, które z czystego lenistwa by Ci odmówiły bo nie chciałoby im się dopisywać kilku linijek wyglądu czaru albo niego samego po przemianie. Problem not solved, a tworzy następne.
Można w takich sytuacjach poprosić MG o opis wyglądu, ale wtedy gracz się może do niego przyczepić że ten wyjawia sekretne informacje z KM, a są tacy którzy mogliby się o to przywalić. Koło się wtedy zamyka tak naprawdę jeśli gracz nie jest skory do współpracy. Nie możesz od niego wyegzekwować informacji, które jednak z logicznego punktu widzenia przysługują.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t645-azure-maiden-skonczone?nid=2#53


avatar
Mermaid Heel


Tytuł : Chatboxowy Nadawacz, Gdzie ty się patrzysz?
Liczba postów : 338
Dołączył/a : 23/01/2016
Wiek : 23
Skąd : Rosea

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 17:52

A ja popieram Torę. Podobno tabelka "kiedy kto dostaje spelle" jest po to, żeby nikt nie wiedział ile przeciwnik może mieć zaklęć. Dlaczego więc ktoś ma udostępniać ile ma dusz? I to dokładną ilość?
Nie zapominajmy też, że według wzoru KM, Take Over opisuje w wyglądzie również efekty duszy.
Więc jeśli nie zgodzi się powiedzieć ci jak wygląda jego dusza... Cóż, musisz się obejść bez tego. Wyobraź ją sobie sam czy coś. W końcu każdy ma przywilej nie ujawniania swojego KM.

^ Powyższe dotyczy tylko Przemian, widoczne zaklęcia powinny być opisywane ^

A co do opisów wyglądów: zamiast apelować do wszystkich (gdzie 3/4 ma wywalone w czytanie tego tematu, lub w ogóle nie wie o jego istnieniu) możesz właśnie pytać przy okazji pisania posta.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t1873-wielka-wiedza#23851


avatar
Fairy Tail


Liczba postów : 344
Dołączył/a : 30/03/2015

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 18:28

Można ewentualnie stworzyć jakiś poradnik jak pisać dobre posty. Na innym forum coś takiego widziałem, ale to była rzecz bardzo dobrze opisana. Coś takiego mogłoby pomóc nowym osobom, które zaczynają przygodę z PBF a widziałem kiedyś nawet jak któryś MG uczył gracza jak pisać posty. Tak na tym forum się to zdarzyło, więc czemu nie wyjść naprzeciw problemowi i zrobić takiego miniporadniczka jak pisać posty? Dużo osób ma też problemy z walkami dlatego ich unika, więc w tym poradniku również można zawrzeć jakieś rady. Tylko takie coś musiałaby napisać osoba, która faktycznie pisze najlepiej na forum (lub można czegoś w necie poszukać). To nie miałaby być odgórna wytyczna, że takie mają być posty a zbiór wskazówek jak takowe pisać. Jest to o tyle atrakcyjne, że nowi nie muszą spędzać czasu na googlowaniu czegoś, a po prostu przeczytają sobie gdzieś na forum co zawiera w sobie dobry post. Nikogo to nie boli, nie jest to zmiana w systemie a przydatne info tak jak FAQ.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t645-azure-maiden-skonczone?nid=2#53


avatar
Mermaid Heel


Tytuł : Chatboxowy Nadawacz, Gdzie ty się patrzysz?
Liczba postów : 338
Dołączył/a : 23/01/2016
Wiek : 23
Skąd : Rosea

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 19:01

Wątpię, żeby ludzie się zainteresowali takim poradnikiem: przeczytałoby go może 6/10 osób a stosowały się może ze dwie z tych sześciu, gdzie one i tak już same z siebie pisały w ten sposób.

Poza tym, co zawiera w sobie dobry post? Nie trzeba robić żadnego poradnika. Starczy takie coś choćby wypunktować z krótkim objaśnieniem. Nie trzeba super pisać, żeby wiedzieć jak napisać dobrego posta. Bo wiedzieć jak =/= Pisać tak. Niektórzy zwyczajnie nie chcą pisać superświetnych postów, tylko takie, jakie im pasują.

Poradnik to nie jest zła rzecz, ale i tak nie rozwiązuje problemu poruszonego powyżej: Jak ktoś nie chce, to nie musi ujawniać swojej KM (odnośnie Transformacji), taki tego kogoś "przywilej". A zmuszanie ich do tego ("można ujawnić opisy wizualne") lub wytwarzanie presji pt. "Tak wygląda dobry post, twój nie ma tego i tego, więc nie jest dobry" wcale nie pomaga.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t1873-wielka-wiedza#23851
Gość

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 20:27

Nie wiem za bardzo jak to jest tutaj, ale na pbf'ach zdarza się, że mg bierze pod uwagę szczegółowość i staranność posta gracza w ocenianiu powodzenia akcji (gdzie taki porządnie napisany post, zwiększa szanse, nawet jeśli bicka ni ma i chuchro niemiłosierne). Sama też wolę takie posty czytać, bo wiadomo - wiem co widzę i mogę zareagować.
Można taką sugestie dodać, gdzieś tam w dziale "jak pisać posty", ale tak jak Mech zauważył - pewnie mało kto by przeczytał i stosował się do tego. Bo i po co skoro nic to nie daje.
Powrót do góry Go down


avatar
Raven Tail


Tytuł : Druga Osobowość, Jedna z Dziesięciu
Liczba postów : 201
Dołączył/a : 27/12/2015

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 20:37

Sara nie czytała postów poprzedników, więc powie tylko tyle "Zasadniczo nie widzę problemu".
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t1474-sarah-samy-mylady#16500


avatar
Mermaid Heel


Tytuł : Chatboxowy Nadawacz, Gdzie ty się patrzysz?
Liczba postów : 338
Dołączył/a : 23/01/2016
Wiek : 23
Skąd : Rosea

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 21:37

Kuu, tylko staranność to rzecz względna. Nawet z "wytycznymi" poradnika pisania dobrych postów. Nagradzanie graczy za "staranne posty" będzie jednocześnie karaniem ludzi, którzy piszą słabiej, ale wciąż chcą się bawić na forum.
Takie coś ich może mocno zniechęcić.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t1873-wielka-wiedza#23851


avatar
Neutralni Magowie


Liczba postów : 57
Dołączył/a : 09/01/2016

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 21:39

Mam mieszane uczucia.
Norie napisał:
Są osoby, które z czystego lenistwa by Ci odmówiły bo nie chciałoby im się dopisywać kilku linijek wyglądu czaru albo niego samego po przemianie.

Szczerze? Ja jestem leniwa i nie zawsze chciałoby mi się lecieć w poście z aparycją. Opisywanie wyglądu czegokolwiek to dla mnie droga przez mękę, przyznam się bez bicia, że chyba najwięcej czasu w KM zajął mi wygląd moich dusz.

Norie napisał:
Problem nie jest solved, bo pozostaje przypadek co jeśli osoba się nie zgodzi z czystej przekory? W postach takie rzeczy powinny być umieszczane, bo gracz musi na coś jakoś zareagować i tyle.

Przymuszanie do zamieszczania czegoś w poście jest niefajne i psuje zabawę z pisania go, więc raczej nie polecałabym robić z tego zasady.
Tak samo przymuszanie do odkrywania czegoś z karty w sytuacji, gdzie wszystkie są objęte "hide".

Może i za bardzo wierzę w ludzi, ale mam wrażenie, że nikt by nie robił problemu, gdyby ktoś go poprosił o opis - chociażby na PW (ja na przykład wolałabym takie rozwiązanie). I jeśli nie cały opis, to chociaż tych parę cech charakterystycznych. Jak masz wątpliwości, domysły nie starczają - pytaj. Wychodzę z założenia, że z każdą osobą da się dogadać, jeśli nie będzie się do niej rzucać.

Można to wrzucić jako wskazówkę czy coś podobnego, ale nie zasadę.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t1530-sharvari-irya
Gość

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 21:56

Nie mówię o spełnianiu jakichś wytycznych, bo posty to nie matura. I nie, nie mam na myśli stylu, gramatyki czy ortografii. Nie było to karanie słabych, a raczej nagradzanie starannych, dokładnych postów - możliwość jaką mg mógł zastosować w podbramkowych sytuacjach, gdzie jakość posta MOGŁA wpłynąć na powodzenie akcji. Ale pewnie i tak będziesz się upierał przy swojej wersji. Nie będę więcej nic dodawać na ten temat, bo to DURNY temat do dyskusji.

To źle że ktoś się przykłada do tego co pisze? Nie oczekuję takich rozwiązań tutaj, ale po prostu mówię że tak się czasami robi.
Odtajnianie informacji z KM - jestem na nie.
W miarę możliwości dokładniejsze opisy (jeśli oczywiście nie szkodzą prywatności KM) - jak najbardziej na tak.
Powrót do góry Go down


avatar
Fairy Tail


Liczba postów : 344
Dołączył/a : 30/03/2015

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   11.05.16 23:36

Co jest złego w nagradzaniu dobrych i porządnych postów, które są dokładne? Daje to tylko motywacje tym słabiej piszącym by pisali lepiej i żadnej krzywdy to nie robi. To tak jakby szkołom zabronić robienia testów, bo niektórzy wypadają lepiej a inni gorzej. Tak samo powinno się zabrać stypendystom ich stypendium na które pracowali, wedle tej pokręconej logiki bo są inni uczniowie, którzy go nie dostali. Prędzej uznałbym graczowi akcję, która jest dobrze opisana niż drugiemu, który nawet się nie sili na opis tylko rzuca skrótami myślowymi i to ja jako MG mam się domyślać o co osobie chodzi.  Nie na tym polega PBF. PBF polega na tym by pisać posty, rozwijać się a nie stać w miejscu. Problem w tym, że jak ktoś pisze lakonicznie albo posty miernej jakości to osoba pisząca z nią też czuje się słabiej i mimo, że jednej stronie to sprawia zabawę to drugą może nudzić zwyczajnie.
Tu nie chodzi o to by wyjawiać KM, tylko napisać że np. Zmieniłem się w demona o takiej i takiej posturze. Mam rogi, ogonek i skrzydła. Wyglądam tak i tak. Do tego gracz, który z nami gra MUSI, a raczej powinien jeśli chce pisać dobrej jakości posty, jakość odnieść się, chyba że jest ślepy i nie widzi tego ale jeśli nas widzi to on ma święte prawo by w poście mu przedstawić jak wyglądamy po przemianie albo jak wygląda czar, który puszczamy. Jak ktoś ma lenia to niech po prostu wstawi sobie w opisie link do obrazka i po problemie, ale tutaj właśnie chodzi o to by w poście jakoś graczowi, który gra z nami oraz osobom które ten post czytają nakreślić wygląd sytuacji oraz tego co się dzieje. To tak jakby z książki wyrwać połowę opisu danego wydarzenia i czytać dalej, a wyrwane strony dać tylko dwóm osobom.
Nie trzeba podawać żadnych wartości liczbowych czy efektów czarów, wystarczy nawet na początku posta wstawić sam obrazek. Dojdziemy w końcu z tym utajnianiem do tego, że będą podawane same nazwy ataków i co wtedy? Jak osoba broniąca się ma zareagować kiedy nie wie co dokładnie w nią leci? Czy leci cięcie, kula ognia, ceglana ściana czy cokolwiek mimo, że powinna daną rzecz WIDZIEĆ. Osoba takie rzeczy po prostu widzi, więc powinno się jej taką wiedzę udostępnić.
Tu nie chodzi o zrobienie zasad, a wskazówki. Osoby często zapominają o tym, że na forum jest Hide dlatego też nie piszą takich rzeczy jak wyglądają albo jak wygląda atak, bo wychodzą z przyzwyczajenia na większości for gdzie tego zabiegu nie ma i każdy może sobie podejrzeć albo z tego, że tylko dla MG taka wiedza jest istotna. Otóż nie, nie jest. Dla każdego uczestnika sesji (czytelnik to też osoba uczestnicząca jakby nie patrzeć) takie rzeczy są ważne. Rzeczy wizualne to podstawa, na której skupia się nasz towarzysz albo osoba czytająca posty i nie powinny być chowane po PW bądź nie być ich wcale. Po prostu głupio się pytać człowieka "ej ale jak Ty właściwie wyglądasz? Jak to wyglądało?" w grze, która polega na opisach.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t645-azure-maiden-skonczone?nid=2#53


avatar
Blue Pegasus


Tytuł : Portret Blue Pegasus
Liczba postów : 364
Dołączył/a : 10/03/2015
Wiek : 22

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   12.05.16 1:19

Cytat :
Może i za bardzo wierzę w ludzi, ale mam wrażenie, że nikt by nie robił problemu, gdyby ktoś go poprosił o opis - chociażby na PW (ja na przykład wolałabym takie rozwiązanie). I jeśli nie cały opis, to chociaż tych parę cech charakterystycznych. Jak masz wątpliwości, domysły nie starczają - pytaj. Wychodzę z założenia, że z każdą osobą da się dogadać, jeśli nie będzie się do niej rzucać.
Ten cytat po prostu skradł moje serce i jest idealną odpowiedzią w tej sprawie. A teraz co do problemu Norka:
1. Nagradzanie za "ładne" posty nie przejdzie bo właśnie to pojęcie ładnego posta jest względne i każdy definiuje je inaczej. Lepiej nikogo nie nagradzać niż nagradzać pojedyncze osoby wg. niejasnych kryteriów.
2. Temat w istocie jest głupi - Norek, jeśli pijesz do konkretnej fabuły to po protu napisz do tej osoby zamiast zawracać ludziom głowę.
3. Jeśli życzysz sobie zawsze dokładnych opisów to umieść w sygnie informację, że o takie prosisz. Nie wymagasz, prosisz. To bardzo fajne słowo - proszę. Przydaje się. Na przykład, można kogoś poprosić by opisał lepiej post byś mógł lepiej zrozumieć sytuację lub odnieść się do niej.

Ja w tym miejscu proszę o jedno - by nikt już nie odpowiadał w tym temacie bo to zwykły spam. Dobranoc
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora


avatar
Fairy Tail


Liczba postów : 344
Dołączył/a : 30/03/2015

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   12.05.16 9:47

1. Definicja ładnego posta może być różna, ale dokładność opisu jak również akcji ma termin wspólny. Oczywiście, że bardziej dokładne jest „wyprowadzam prawy prosty w jego policzek” niż „uderzam go pięścią”. Pierwsze mówi dużo więcej niż drugie plus jest znacznie lepsze jakościowo. Dlaczego nie nagrodzić większym powodzeniem na akcję osoby, która postanowiła coś dokładniej opisać? Spędziła więcej czasu, włożyła wysiłek w zastanowienie się nad ruchem oraz dała dokładnie na tacy co chce wykonać. Prosto, zwięźle i sensownie.
2. Nie ma głupich tematów, tak samo nie ma głupich pytań, a są głupie odpowiedzi. Może wypadałoby spojrzeć poza swój tygrysi nos i pomyśleć o takich świeżaczkach zaczynających z PBF swoją przygodę na tym forum? Na każdym forum zdarzają się osoby, które nie za bardzo wiedzą jak się gra więc takie coś zawsze się przyda. Nikogo to nie krzywdzi, a jest tylko na plus. Brak negatywnych cech więc w czym problem?
3. Dokładność opisu powinna być priorytetem bo chcemy, żeby druga osoba nas zrozumiała co chcemy zrobić i jak. Pewne rzeczy powinny się w poście znaleźć i tyle, by czytelnik nie miał raz że WTF na twarzy jak coś czyta, a dwa by druga osoba komfortowo mogła odpisać od razu. Chyba, że ktoś pisze dla siebie aby po prostu pisać, ale wtedy po co idzie z kimś na fabułę? Jak dla mnie jakość postu względem kogoś to po prostu okazanie szacunku osobie. Jeśli piszesz z kimś niechlujnie „na odwal się” to po prostu tej osoby nie szanujesz, kiedy ona próbuje coś ładnego skleić. To tak jakby podczas posiłku zamiast delikatnie podać miskę z ziemniakami, ktoś nimi w Ciebie rzucił. Pisząc z kimś kto długo pisze samemu można sobie wyrobić nawyk długiego pisania, by pokazać ten szacunek ale to mój punkt widzenia. Temat nigdy nie miał na celu narzucenie czegoś, a zwrócenie uwagę na takie rzeczy bo są ludzie, którzy o tym zapominają zwyczajnie. Czy kogokolwiek ta dyskusja skrzywdziła? Nie, a jeśli tak to sorry. Każda dyskusja ma rację bytu, bo każdą rzecz można obgadać. To nie jest temat tylko przeznaczony pod ustawy normatywne czy inne gunwa, a rozmowy kiedy coś ktoś sugeruje albo widzi coś inaczej. Poza tym sam tytuł mówi, że jest to sugestia a nie nakaz. Mogę Ci zasugerować, żebyś nie przechodził na czerwonym świetle ale czy się mnie posłuchasz to inna kwestia, Twój wybór i Twoje decyzje.

To nie jest spam. To dyskusja.
Powrót do góry Go down
Zobacz profil autora http://ftng.forumpolish.com/t645-azure-maiden-skonczone?nid=2#53
Sponsored content

PisanieTemat: Re: Sugestia dotycząca postów   

Powrót do góry Go down
 
Sugestia dotycząca postów
Zobacz poprzedni temat Zobacz następny temat Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Fairy Tail New Generation :: Hyde Park :: Pomysły, pytania i problemy-
RadioAoi.plHalo PBFPBF ToplistaI love PBFPBF Toplista~**~.: ANIME TOP100 :.Najlepsze strony o Anime i Mandze w necie